Instagram’da iş başvurusu yapmak çok yaygın bir şey değildir. Genelde insanlar başvuru yapmak yerine kendi iş profillerini kendileri yaratmaktadır. Örneğin kadınlar el emeği ile yaptıkları birçok işle Instagram üzerinden para kazanmaktadır. Bunlar arasında el yapımı bileklikler, el işleri, örgüler vb. birçok ürün üretip satabilmektedirler. Bunlara ek olarak yaptıkları ev yemeklerini de Instagram aracılığıyla satışını yapabilmektedirler. Ev yemekleri olarak en çok tercih edilen; yaprak sarma, mantı, içli köfte gibi yapımı zor ürünler yer almaktadır. Böylece ev hanımları ev ekonomisine katkıda bulunma imkanı bulmaktadır. Bu hem kişiye bir ek gelir olurken hem de ekstra bir masrafa katlanma durumu söz konusu değildir. Ev hanımları böylelikle kendi işlerinin patronu olmaktadır. Instagram’da bir diğer yaygın olan satış şekli ise butiklerdir. Butik sahibi olan kişiler ürünlerini Instagram üzerinden sergileyerek birçok kişiye ulaşmaktadır. Bu hem masrafsız bir yöntem olmakla beraber hem de pazarlama taktiği olarak çok başarılı sonuçlara ulaşılmaktadır.

Instagram Üzerinden Para Kazanmak

Günümüzde Instagram üzerinden para kazanmak mümkün hale gelmiştir. En çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Instagram yeni bir iş sahası haline gelmiştir. Instagram’dan para kazanmanın çeşitli yolları vardır. Bunlardan en bilindik yöntemler takipçi ve beğeni sayılarıdır. Takipçi sayısı yüz binler olarak ifade edilen hesaplar çeşitli markaların, kurumların reklamlarını yaparak para kazanabilmektedir. Örneğin 100 bin takipçi sayısı olan bir hesap bir markanın tanıtımını yaparak en az bin lira kazanabilmektedir. Takipçi sayınız ne kadar artarsa kazanacağınız para da o kadar artmaktadır. Beğeniler üzerinden para kazanmak ise daha zordur. Beğeniler üzerinden para kazanmak için hesaba gelen beğeniler onaylı hesaplar olursa, profilin görüntülenme sayısı artacağından tanınırlık seviyesi de artacaktır. Instagram üzerinden para kazanmak için sponsorluk anlaşması da yapılabilir. Yaptığınız paylaşımlar ile sponsorluk anlaşması yaptığınız firmanın ürünlerini, hizmetlerini tanıtabilirsiniz. Bu sponsorluk anlaşmalarının kapsamı genellikle; yemek, gezi, giyim ve kozmetik olmaktadır. Sponsorluk anlaşması yapabilmek için takipçi sayınızın çok yüksek olması gereklidir. Bu en çok para getiren yöntemlerden biridir.

Yinede instagram’da çalışmak istiyorsanız “instagram jobs” sayfasını ziyaret ederek size uygun iş modeli için başvuruda bulunabilirsiniz.

https://www.instagram.com/about/jobs/