Instagram başlangıçta sadece kısa videoların paylaşıldığı bir sosyal medya iken şimdi e-ticaret platformuna dönüşmüş durumda. Kişisel hesapları üzerinden evcil hayvan satışından tutun da tekstil ürünleri satışına varıncaya kadar satıcı bulmak çok kolay. Hatta sadece Türkiye geneliyle sınırlı kalmayıp yurt dışına satış yapan satıcılar bile var. Peki instagramdan yurtdışına satış yapmak yasal mı ve herhangi bir cezai müeyyidesi söz konusu mu bu konuya temas edeceğiz.

Instagramdan Yurt Dışına Satış Sözleşmesi

Instagram henüz e-ticaret sitesi türüne girmese de satıcıların diğer kullanıcılarla yaptıkları ticari faaliyetler bu işlemin alıcı – satıcı işlemi yani ticarete dönüşmesi demektir. Instagramdan yurt dışına satış yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken ilk şey Türkiye ile yurt dışı müşterisinin yasal mevzuatına hakim olmasıdır.

Yurt dışı ülkenin gümrük vergisi oranı, emtia satışından yüzde oranı gibi oranları bilerek satıcının bu mükellefiyeti üzerine alması çok önemli bir etkendir. Sözünü ettiğimiz durumdan hareket edecek olursak her açıdan instagramdan yurtdışına satış yapmak işleminin kısa sürede gerçekleşeceğini kesinlikle dikkate almış oluruz.

Instagramdan Yurt dışı Satışında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagramdan yurt dışına yapılacak satışta şu kriterleri dikkate almak gerekiyor:

  • Satış yapacağınız ülkenin kültürünü tanıyın.
  • Satış yaptığınız hesabınızı evrensel iletişim dili İngilizce diliyle de destekleyin.
  • Satış yapacağınız ülkenin gümrük vergisi oranını araştırın.
  • Türkiye’deki gelir vergisi güncel oranını araştırın ve fatura kesmeyi unutmayın.
  • İade hakkı yoktur gibi yazılar yazmayın çünkü müşteriler yasal olarak iade hakkına sahip.
  • Potansiyel müşterileriniz için pazar araştırması yaparak rakiplerinizi tanıyın.

Bu gibi öneriler dikkate alınırsa yurt dışına yapılacak mesafeli satışta herhangi bir pürüz yaşanmaz. Ama 3000 TL ve üzeri satışlarınızda devlete ödemekle yükümlü olduğunuz vergi muafiyeti doğacaktır. Ayrıca her satış karşılığı mutlaka fatura kesmeniz gerekiyor. Eğer fatura kesmezseniz alıcı kişinin sizi vergi dairesine bildirerek hakkınızda vergi kaçakçılığından işlem yapılması an meselesi olacaktır.

Vergi yükümlülüklerini dikkate aldığınız zaman instagramdan yurtdışına satış yapmak için işletme hesabı açmanıza gerek yok. Kişisel hesabınız üzerinden ürünlerinizin görsel tanıtımını yaparak ve potansiyel müşterilerinize güven veren çekimlerle ürünlerinizi satabilirsiniz. Müşterilerin yasal olarak 14 gün içinde ürünü iade etme hakkı bulunuyor.